Be2Can / Filmy / Blízko
Blízko
Pustit na Edisonline
Cannes
Velká cena poroty
2022
To, co nás spojuje, nás někdy může nevratně rozdělit. Emotivní portrét jednoho výjimečného pouta.
Léo a Rémi jsou si blízcí. Prožívají spolu chlapecká dobrodružství, sdílí spolu celý svět a skoro každý moment. Dostávají se ale do věku, kdy věcem začínáme dávat jména. Co mezi nimi vlastně je? Hluboké přátelství, nebo láska? Po bezstarostných prázdninách přicházejí školní dny a s nimi i všetečné otázky a ironické poznámky spolužáků. Rémi si jich zdánlivě nevšímá, ale pro Lea znamenají stále víc pochyb. Touží zapadnout do klukovského kolektivu. Drobné ústupky se sčítají a jedinečná blízkost mizí. Dětství končí, dospělost do dříve bezstarostného světa obou kamarádů vtrhne neúprosně. Talentovaný belgický režisér Lukas Dhont (Dívka) natočil unikátní a emocionálně silný portrét výjimečného svazku, který vyniká civilností, uměřeností, neobvyklou empatií a fenomenálními hereckými výkony debutantů Edena Dambrineho a Gustava De Waele.

Lukas Dhont


Lukas Dhont (nar. 1991) je belgický scenárista a režisér. V Ghentu vystudoval audiovizuální umění na Královské akademii výtvarných umění. Prosadil se svými krátkými filmy Ztracené tělo (Corps perdu, 2012) a Nekonečný (L’Infini, 2014). Režíroval také řadu svébytných hudebních videí, spolupracuje také na tanečních projektech. Drama Dívka (Girl, 2018), které vyprávělo o tranzici dospívající hrdinky, bylo jeho celovečerním debutem. Film zazářil na festivalu v Cannes a Dhont se rázem stal výrazným generačním talentem. Aktuální film Blízko jeho renomé jen posiluje.

Režie
Lukas Dhont
Scénář
Lukas Dhont, Angelo Tijssens
Střih
Alain Dessauvage
Kamera
Frank van den Eeden
Zvuk
Vincent Sinceretti
Hudba
Valentin Hadjadj
Hrají
Léa Drucker, Kevin Janssens, Émilie Dequenne, Igor van Dessel, Eden Dambrine, Gustav De Waele
Původní název
Close
Anglický název
Close
Rok
2022
Země
Francie, Belgie, Nizozemí
Jazyk
FR
Titulky
CZ
Stopáž
105 min
Žánr
Drama
Přístupnost
15+
Mezinárodní prodej
The Match Factory
CZ Distributor
Artcam Films
Pustit na Edisonline

Trailer

Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím