Be2Can je přehlídka vybraných festivalových snímků
Chceme dostat k divákům filmy, které nabízejí vhled do aktuálního festivalového dění a které v běžné distribuci chybí. Neomezujeme se na pouhé „uvádění“, naším cílem je kritická selekce a diskuse – o filmech, festivalech, jejich dramaturgii, politice a cenách.
Pořadatelé Porota Fotogalerie Manifest
Předešlé ročníky online
Nestihli jste předchozí ročníky Be2Can, nebo si jen chcete oživit vzpomínky? Podívejte se na vybrané filmy online ve videotéce Edisonline.
Filmy online

Pořadatelé

Nahlížíme na festivalový film kriticky, nezávisle a odborně. Přehlídku – od výběru filmů až po diskuze s hosty – organizuje tým z filmové distribuční společnosti Film Europe. Be2Can založil Ivan Hronec s ambicí vytvořit otevřenou platformu pro důstojnou prezentaci kvalitního filmu.

Porota

Naše filmová porota se skládá ze studentů a studentek z FAMU a Filmových studií (UK). Filmy uvedené na Be2Can budou soutěžit o ceny za nejlepší film, režii, scénář a herecký výkon.

Spolupráce FAMU a Film Europe zahrnuje i participaci studujících v porotě, která může myslím nabídnout originální pohled začínajících tvůrců a tvůrkyň, jejichž pozornost je namířena ke stylistickým a vyprávěcím aspektům a detailům, kterými se zabývají i v úvahách o své tvorbě a hledání svého výrazu, ale také v rámci výuky. Věřím, že jejich náhled může být obohacujícím doplněním perspektivy zkušených filmových profesionálů, kteří obvykle v porotách zasedají. Jsem zároveň ráda, že naši studující budou mít možnost takto koncentrovaně zhlédnout oceňovaná díla z tech nejvýznamnějších festivalů - znalost aktuální světové tvorby je pro vzdělávaní mladých tvůrců klíčová a na FAMU podporujeme studentky a studenty ve všech aktivitách, které jim ten kontakt s aktuální audiovizí nabízí.

Andrea Slováková
děkanka FAMU

Fotogalerie

2017
2018
2019
2020
2021

Manifest Be2Can

Objektivní dramaturgie

Primárním zdrojem pro výběr filmů uváděných na přehlídce jsou hlavní soutěže tří áčkových filmových festivalů – Berlinale, Benátek a Cannes.
Sekundárním zdrojem jsou vedlejší soutěžní i nesoutěžní sekce těchto festivalů. Přehlídku komponujeme na základě předvýběru jejich dramaturgů a porot. Zajímají nás nejen samotné vítězné filmy, ale i význam a role festivalových ocenění jako takových bez ohledu na kvalitu vybraných snímků.

Filmová galerie

Hlavní soutěže velkých festivalů chápeme jako reprezentativní sondu do současných trendů festivalové kinematografie i jako podnět k polemice.
Nabízíme galerii děl sestavovanou podle přísných kritérií, která vstupuje se soutěžními sekcemi do dialogu. Je kromě jiného i pečlivým filtrem, který zohledňuje pozoruhodné tituly, jež mohly z různých důvodů uniknout pozornosti porot. Nabízíme divákům jasný pohled na to, co hýbe současným artovým filmem.

Festivalová rezonance

Na festivalech nasloucháme, čteme, účastníme se debat v kuloárech. To nám pomáhá určit, které filmy silně rezonují, vyvolávají diskusi a otevírají zajímavá témata.
Rezonance filmu bývá v důsledku důležitější než cena, kterou mu udělí porota. Na hlavní cenu se zapomene, pokud ji nezíská snímek s potenciálem oslovit publikum a kritiky. Naopak opomenutý film může do budoucna rezonovat silněji než držitel prestižní ceny.

Prostor k objevům

Be2Can není nutně přehlídkou největších jmen, která budí sama o sobě pozornost.
Soustředí se i na méně známé tvůrce, jejichž kariéra je na samém začátku, ale kteří přinášejí inovativní pohled na kinematografii nebo pozoruhodnou poetiku, jež navazuje na výrazné trendy festivalového filmu. Nechceme publiku nabízet jen osvědčené volby, ale motivovat ho k objevování.

Diskutovat a naslouchat

Vstupenka je zároveň pozvánkou k diskusi.
Chceme diváky vtáhnout do festivalového dění a nabídnout jim nadstandardní informační zázemí k jednotlivým filmům z přehlídky prostřednictvím odborných úvodů, přednášek, besed s tvůrci a masterclass. Naším cílem je zlepšit povědomí o dění na festivalové scéně a podnítit debatu. Nekonstatujeme, ale ptáme se – sami sebe i našeho publika.

V širší perspektivě

Velcí filmoví tvůrci se v hlavních festivalových soutěžích neobjevují z čistého nebe. Pozorně proto sledujeme dění i mimo hlavní sekce „velké trojky“ a na ostatních výrazných evropských festivalech.
I když se film nedostane do portfolia Be2Can, budeme ho vždy zohledňovat při vytváření kontextu k našim titulům – na webu, sociálních sítích, ve festivalovém magazínu i v doprovodných přednáškách.

Otevřený festival

Výběr filmů se neomezuje jen na portfolio Film Europe Media Company.
Hlavní programová část Be2Can je otevřená pro všechny distributory. Jejím cílem je dostat artové filmy do povědomí a zasadit se o publicitu, která jim náleží.

Hosté, ne tváře

Nejde nám jen o mediální glamour, ale o inspirativní postřehy a náměty k diskusi.
Pokud zvažujeme festivalové filmy doprovodit delegacemi, volíme hosty tak, aby přinášeli skutečně zajímavý vhled do tvorby snímků, který reprezentují.

Bez populismu

Víme, že naše filmy nejsou pro všechny.
Komunikaci cílíme na ty, kteří vědí, co chtějí a proč to chtějí.
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím