Be2Can / Filmy / Černé brýle
Černé brýle
Pustit na Edisonline
Berlinale
Special Gala
2022
Diana, mladá žena, která přišla o zrak, najde průvodce v čínském chlapci jménem Chin. Společně se vydají po stopách nebezpečného vraha v temné Itálii.
V téměř opuštěném letním Římě uprostřed hypnotického zatmění slunce se záhadný sériový vrah začne zaměřovat na luxusní prostitutky. Diana je jednou z nich. Při zoufalé snaze uniknout mu se stane obětí vážné autonehody, po níž oslepne. Po dlouhé rehabilitaci se Diana dozví, že jediným dalším přeživším havárie je dítě čínského původu jménem Chin, které následkem nehody osiřelo, a proto se rozhodne se o něj postarat. Oba sice pocházejí z odlišného kulturního prostředí, ale spojuje je zvláštní pouto, které je uschopňuje bránit se před touhou sériového vraha po pomstě. Po desetileté pauze se Dario Argento vrací k režii s filmem, v němž se mísí nálada italské “giallo“ pulp fiction z jeho rané tvorby s jeho legendárním nádechem hororu, i když tentokrát s dávkou ostré ironie. Film Černé brýle je bezhlavý úprk mezi městem a venkovem, který zkoumá sociální konflikt mezi bohatými městskými částmi a takzvanou čínskou čtvrtí v Římě. Mistrův pohled proměňuje tuto noční můru v čistou geometrii a třídní boj v metafyzickou architekturu připomínající Antonioniho.

Dario Argento


Režisér a scénárista Dario Argento se od začátku filmové tvorby v 70. letech minulého století podílel na formování italského thrillerového žánru „giallo“. Mezinárodně se proslavil filmem Tmavě červená, který mnozí kritici považují za vůbec nejlepší giallo. Od 90. let jeho dcera Asia Argenta hrála v několika jeho filmech, včetně thrilleru Stendhalův syndrom, prvního italského filmu, v němž bylo použito CGI a díky němuž Argento dodnes jako jediný režisér obdržel povolení natáčet v galerii Uffizi ve Florencii.

Režie
Dario Argento
Scénář
Dario Argento, Franco Ferrini
Střih
Flora Volpelière
Kamera
Matteo Cocco
Zvuk
Claudia Aureli
Hudba
Arnaud Rebotini
Hrají
Ilenia Pastorelli, Asia Argento, Andrea Gherpelli, Mario Pirrello
Původní název
Occhiali neri
Anglický název
Dark Glasses
Rok
2022
Země
Itálie, Francie
Jazyk
IT
Titulky
CZ
Stopáž
86 min
Žánr
Horor, Mysteriózní, Thriller
Přístupnost
18+
Datum premiéry
06. 10. 2022
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

Variety
„Pouze ti, kteří jsou imunní vůči pošetilému kouzlu útočných psů, zatmění a vodních hadů, si Černé brýle ani trochu neužijí.“
Více
IndieWire
B- „Další dílo režiséra Argenta je naprosto jasným prohlášením: ‚Ještě jsem neodešel!‘“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím