Be2Can / Filmy / Chlapec z nebe
Chlapec z nebe
Pustit na Edisonline
Cannes
Nejlepší scénář
2022
Cannes
Cena Françoise Chalaise
2022
První školní den po letních prázdninách se velký imám zhroutí a umírá před zraky svých studentů na prestižní univerzitě v Káhiře. Začíná nelítostný boj o vliv na obsazení jeho místa.
Adamovi, synovi rybáře, je nabídnuto nejvyšší privilegium studovat na univerzitě Al-Azhar v Káhiře, v mocenském centru sunnitského islámu. Krátce po jeho příjezdu do Káhiry náhle umírá nejvyšší náboženský představitel univerzity, Velký imám, a Adam se brzy stává figurkou v nelítostném boji o moc mezi egyptskou náboženskou a politickou elitou. Po analýze egyptské revoluce ve filmu The Nile Hilton Incident z roku 2017 debutoval Tarik Saleh na festivalu v Cannes v soutěži snímkem Boy From Heaven. Film se inspiroval knihou Umberta Eca Jméno růže, ale diváky zavede na univerzitu Al-Azhar v Káhiře, kde smrt Velkého imáma může změnit mocenskou dynamiku země.

Tarik Saleh


Tarik Saleh začínal jako jeden z nejlepších graffiti umělců ve Stockholmu v 80. letech. Režíroval a napsal scénář k filmu Případ Nile Hilton a získal s ním Velkou cenu poroty na festivalu Sundance 2017. O rok později získal cenu Guldbagge za nejlepší film, nominaci na Césara za nejlepší zahraniční film a stal se kasovním trhákem s více než 400 000 prodanými vstupenkami ve Francii. Režíroval akční thriller The Contractor (2022) s Chrisem Pinem, Benem Fosterem a Kieferem Sutherlandem v hlavních rolích, stejně tak několik epizod futuristického seriálu HBO Westworld a Raye Donovana, seriálu stanice Showtime, thriller Tommy s Olou Rapace, Moou Gammel a zpěvačkou a skladatelkou Lykke Li. Pro ni natočil i videoklip I Follow Rivers, který má na YouTube přibližně 80 milionů zhlédnutí. Debutoval dystopickým animákem Metropia (2009), kde hlavní role namluvili Stellan Skarsgård, Juliette Lewis, Vincent Gallo a Udo Kier. Film v premiéře otevíral Týden kritiky na festivalu v Benátkách. Tarik Saleh režíroval ve spolupráci s Erikem Gandinim i dokumentární filmy Gitmo (2005) a Sacrificio: Kdo zradil Che Guevaru (2001). Založil produkční společnost Atmo s producentkou Kristinou Åberg.

Režie
Tarik Saleh
Scénář
Tarik Saleh
Střih
Theis Schmidt
Kamera
Pierre Aïm
Zvuk
Krister Linder
Hrají
Tawfeek Barhom, Fares Fares, Yunus Albayrak, Abduljabbar Alsuhili
Původní název
Boy from Heaven
Anglický název
Boy from Heaven
Rok
2022
Země
Švédsko, Francie, Finsko, Dánsko
Jazyk
ARAB
Titulky
CZ
Stopáž
126 min
Žánr
Drama, Thriller
Přístupnost
15+
Datum premiéry
06. 4. 2023
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

The Guardian
★★★★ „Je to film, který je odvážně antiklerikální a staví proti sobě okázalost víry a skrytou realitu korupce a pokrytectví.“
Více
Deadline
„Strhující politický thriller."
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím