Be2Can / Filmy / Diamantový plášť
Diamantový plášť
Pustit na Edisonline
Berlinale
Cena poroty
2022
Na mexickém venkově se střetnou osudy tří žen, které zavede případ pohřešované osoby na cestu bolesti a vykoupení.
Isabel a její rodina se ujmou matčiny vily na mexickém venkově, kde se znovu setkají s dlouholetou hospodyní Marií. Od doby, kdy Isabelina matka odešla, však už nikdy nebylo všechno jako dřív. Kdysi tak krásně opečovávaný dům je nyní holý a zanedbaný. Isabel a její manžel se od sebe vzdalují a jejich děti o ně mají stále větší strach. Zmizení Mariiny sestry zanechalo její rodinu v tísni a donutilo ji zapojit se do kriminální činnosti s Adanem, synem místního policisty. Isabel se rozhodne vydat na nebezpečnou výpravu, přičemž nedbá na vlastní děti ani na varování své hospodyně, že nerozumí tomu, jak to v chudších oblastech Mexika chodí. V tomto prvním celovečerním filmu režisérky Natalie López Gallardo, která jako střihačka spolupracovala s Amatem Escalantem, Lisandrem Alonsem a Carlosem Reygadasem, je násilí, dokonale vykreslené v širokých záběrech a nenápadně plynulé kameře, tlumené a spíše sociální a psychologické než fyzické. Její ansámblový film mísí realismus, sny a metafory, v nichž všechny postavy prožívají různou míru ztráty a opuštění. Každý den mizí členové rodiny skulinami ve společnosti. Nejvíce jsou však poškozeni ti, kteří ztratili smysl pro to, co znamená mít domov.

Natalia López


Mexicko-bolivijská filmařka, scénáristka, střihačka a herečka Natalia López (1980) se narodila v bolivijském městě La Paz. Po studiu filmu v Mexiku stříhala filmu režiserů Lisandra Alonsa, Carlosa Reygadase a Amata Escalanteho. Její krátký film In Heaven as it is in Earth se promítal na Týdni kritiky v Cannes v roce 2007. V současnosti vede postprodukční studio Splendor Omnia nedaleko Mexico City. Diamantový plášť je jejím celovečerním debutem.

Scénář
Natalia López
Střih
Natalia López, Omar Guzmán, Miguel Schverdfinger
Kamera
Adrian Durazo
Zvuk
Thomas Becka
Hudba
Santiago Pedroncini
Hrají
Nailea Norvind, Antonia Olivares, Aida Roa, Juan Daniel Garcia Treviño
Původní název
Robe of Gems
Anglický název
Robe of Gems
Rok
2022
Země
Mexiko, Argentina
Jazyk
SP
Titulky
CZ
Stopáž
118 min
Žánr
Drama
Přístupnost
15+
Datum premiéry
03. 8. 2023
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

The Guardian
★★★★ „Film, o kterém letos v Berlíně mluvili všichni.“
Více
Screen Daily
„Vizuálně ohromující, promyšlená a hluboce znepokojující studie dopadu mužského násilí...“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím