Aleš Stuchlý zve na film Disco Boy
Be2Can / Filmy / Disco Boy
Disco Boy
Pustit na Edisonline
Berlinale
Stříbný medvěd za mimořádný umělecký přínos
2023
Po náročné cestě napříč Evropou se Alexej dostává do Paříže a hlásí se do francouzské cizinecké legie – elitní, výběrové vojenské jednotky, do níž může každý cizinec vstoupit bez dokladů a získat francouzský pas. V deltě řeky Niger bojuje Jomo proti ropným společnostem, které ohrožují existenci vesnice, kde žije. Jeho sestra Udoka však sní o útěku, protože je jí jasné, že je už všechno ztraceno. Za hranicemi, mezi životem a smrtí, se jejich osudy protnou.
Alexej je mladý Bělorus utíkající před minulostí, kterou musí pohřbít. Uzavírá jakousi faustovskou smlouvu a výměnou za příslib francouzského občanství vstupuje do cizinecké legie. Daleko v deltě řeky Niger žije Jomo, revoluční aktivista zapojený do ozbrojeného boje na obranu své komunity. Alexej je voják, Jomo partyzánský bojovník. Kvůli další nesmyslné válce se jejich osudy protnou. Co je to „jinakost“ a jak ji vnímáme v souvislosti s tím, kým jsme, když procházíme životem, překračujeme hranice a zjišťujeme, že obýváme neustále se měnící fyzický a duševní prostor? Giacomo Abbruzzese tyto otázky zkoumá s pozoruhodným smyslem pro bezprostřední myšlení a velkou vynalézavostí ve vizuálně pozoruhodném díle, které je plné poezie a napětí. Lidé upadají do transu, díky němuž se o sobě dozvídají nové věci a skrze otevřenější komunikaci s druhými přestávají myslet jen na sebe. Toto magické snění doprovází silná hudba od elektronického hudebníka Vitalica, díky které se z nočního klubu stává transcendentní prostor. Disco se stává konečným cílem pro všechny, kteří hledí upřeně na posvátný horizont utopie.

Giacomo Abbruzzese


Giacomo Abbruzzese se narodil v roce 1983 v Tarantu na jihu Itálie, studoval akademii současných umění Le Fresnoy ve Francii a natočil několik krátkých filmů, které byly uvedeny na festivalech v Oberhausenu, Clermont-Ferrandu, na Viennale a v televizních kanálech různých zemí. V roce 2022 byl jeho dokument Amerikanominován na Césara. Snímek Disco Boy je jeho celovečerní hraný debut.

Scénář
Giacomo Abbruzzese
Střih
Giacomo Abbruzzese, Ariane Boukerche, Fabrizio Federico
Kamera
Hélène Louvart
Zvuk
Guilhem Donzel
Hudba
Vitalic
Hrají
Franz Rogowski, Laetitia Ky, Robert Wieckiewicz, Michal Balicki, Ash Goldeh, Leon Lucev, Matteo Olivetti
Původní název
Disco Boy
Anglický název
Disco Boy
Rok
2023
Země
Francie, Belgie, Polsko, Itálie
Jazyk
FR, EN, PL, IGBO
Titulky
CZ
Stopáž
93 min
Žánr
Drama, Válečný
Přístupnost
15+
Datum premiéry
09. 11. 2023
CZ Distributor
Film Europe
Pustit na Edisonline

Cena poroty

Speciální cena poroty: Disco Boy (r. Giacomo Abbruzzese)

 

"Formálne inovatívny celovečerný debut Disco Boy nás zaujal svojou výraznou obrazovou aj zvukovou štylistikou, v ktorej ťaží zo vzájomných kontrastov obrazu aj zvuku, ako aj z manipulácie filmového času a priestoru. 

Vonkajšie konflikty hlavného hrdinu Alexeja sú v tomto filme upozadené na úkor tých vnútorných, ktoré diváka vťahujú prostredníctvom gradujúceho sound-designu a postupne spolu s hlavnou postavou pocitovo upadá do tranzu.

Oceňujeme inovatívny prístup k témam identity, migrácie a kolonializmu prostredníctvom vyprázdnenej narácie podporenej výrazným formalizmom, v ktorom sa z realistického zobrazovania postupne stáva abstraktné magické snenie."


Valér Futej, porotce Be2Can 2023 a student střihové skladby na FAMU.

Trailer

Ohlasy v médiích

The Hollywood Reporter
„Smyslný a strhující filmový zážitek.“
Více
IndieWire
„Předznamenává nový slibný talent s neuvěřitelným pohybovým nadáním.“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím