Be2Can / Filmy / Golda - Železná lady Izraele
Golda - Železná lady Izraele
Pustit na Edisonline
Berlinale
Berlinale Special Gala
2023
Napínavé drama, které zachycuje, jak odpovědným a kontroverzním rozhodnutím musela čelit Golda Meirová – známá také jako „železná lady Izraele“ – během jomkipurské války v roce 1973.
6. října 1973, pod rouškou tmy, v den největšího izraelského svátku a během měsíce ramadánu, zahájila spojená vojska Egypta, Sýrie a Jordánska překvapivý útok na Sinajský poloostrov a Golanské výšiny. Golda Meirová, jediná premiérka v dějinách Izraele, stojí proti přesile, čelí bezprostřednímu, evidentnímu a všudypřítomnému nebezpečí, tikající časované bombě, které, jak doufala, nikdy nebude muset čelit. Zahlcená, paralyzovaná a frustrovaná spory ve svém čistě mužském kabinetu, s malou nadějí na záchranu, se tato jediná žena ocitá v závodě s časem o záchranu milionu životů na obou stranách konfliktu. Téměř nepoznatelná Helen Mirren ztělesňuje jednu z nejikoničtějších a nejvlivnějších politických vůdkyň dvacátého století, kterou předtím v televizi ztvárnila Ingrid Bergman a na divadelních prknech Anne Bancroft. Golda Meirová se ocitla v centru dramatických geopolitických událostí a v rozhodující scéně vysoké diplomacie, v okamžiku, který se její zemi mohl stát osudným, jako žena obklopená samými muži – generály Dajanem, Elazarem, Šaronem a také Henrym Kissingerem.

Guy Nattiv


Guy Nattiv se narodil v roce 1973 v izraelském Tel Avivu, kde poté studoval na filmové a televizní fakultě umělecké školy Camera Obscura. Jako režisér natáčel více než deset let krátké filmy a reklamy pro různé mezinárodní společnosti. Jeho krátký film Mabul byl uveden na Berlinale 2002, kde získal křišťálového medvěda. V roce 2004 uvedla Panorama jeho krátký film Strangers (s Erezem Tadmorem). Jeho krátký film s názvem Kůže byl nominován na Oscara. Pod stejným názvem Skin natočil v USA i svůj první celovečerní film.

Režie
Guy Nattiv
Scénář
Nicholas Martin
Střih
Arik Lahav-Leibovich
Kamera
Jasper Wolf
Zvuk
Niv Adiri
Hudba
Dascha Dauenhauer
Hrají
Helen Mirren, Liev Schreiber, Zed Josef, Claudette Williams, Henry Goodman, Olivia Brody, Emma Davies, Rotem Keinan
Původní název
Golda
Anglický název
Golda
Rok
2023
Země
Velká Británie, USA
Jazyk
EN, HE, AR
Titulky
CZ
Stopáž
100 min
Žánr
Drama, Historický, Válečný, Životopisný
Přístupnost
12+
Datum premiéry
21. 9. 2023
CZ Distributor
Film Europe
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

The Indian Express
„Vynikající životopisný film s úžasnou Helen Mirren v hlavní roli.“
Více
Daily Telegraph
„Svižné a efektní.“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím