Be2Can / Filmy / Hudba
Hudba
Pustit na Edisonline
Berlinale
Nejlepší scénář
2023
Volně inspirováno mýtem o Oidipovi. Jon je po narození v řeckých horách za bouřlivé noci opuštěn a adoptován, aniž by poznal svého otce nebo matku. Jako mladý muž se setkává s Iro, dozorkyní ve věznici, kam se dostane po tragické nehodě. Iro vyhledává jeho přítomnost, stará se o něj a nahrává pro něj hudbu. Jonovi začíná selhávat zrak... Od té doby za každou ztrátu, která ho potká, něco získává. A tak i navzdory tomu, že oslepne, žije svůj život plnohodnotněji než kdykoli předtím.
Jádrem tohoto mistrovského eliptického vyprávění je mýtus o Oidipovi, v němž každý, byť sebemenší detail může, ale nemusí něco symbolizovat. Tento film nás přenáší z řeckých hor a pláží k berlínským jezerům a dostáváme se v něm z 80. let až do současnosti. V tomto období lze s jistotou identifikovat jediný časový úsek: rok 2006 (s mistrovstvím světa ve fotbale a dvěma minutami, které rozhodly o vítězství Itálie). Jedné noci je před bouřkou zachráněn novorozený chlapeček, kterého se ujmou záchranář Elias a jeho žena a dají mu jméno Jon. Jako mladý muž je Jon napaden a neúmyslně způsobí útočníkovu smrt. Obětí není nikdo jiný než... Ve vězení se Jon sblíží s dozorkyní Iro a naváže s ní milostný vztah. Z přehrávače zní barokní hudba: na playlistu jsou skladby Monteverdiho, Bacha, Pergolesiho. Estetika této hudby se stává nosným principem celého filmu a odráží jednotlivé události na první pohled jasně a konkrétně, v konečném důsledku však tajemně a abstraktně, charakteristicky strohým způsobem. V barokně-postmoderní kinematografii Angely Schanelec se uplatňují poznatky z afektové teorie a z teorie hudebních figur. Návyková intelektuálně-smyslová výzva, která nám umožňuje vidět, i když jsme slepí.

Angela Schanelec


Angela Schanelec se narodila v roce 1962 na jihu Německa, vystudovala herectví ve Frankfurtu nad Mohanem a poté získala angažmá v divadle Thalia v Hamburku a v berlínské Schaubühne. V letech 1990–1995 studovala režii na Německé filmové a televizní akademii v Berlíně. Je profesorkou narativního filmu na Vysoké škole výtvarných umění v Hamburku. Film Odpoledne byl v roce 2007 uveden na Berlinale Forum. Její filmy se promítaly také v Cannes a Locarnu.

Scénář
Angela Schanelec
Střih
Angela Schanelec
Kamera
Ivan Markovic
Zvuk
Rainer Gerlach
Hudba
London Symphony Orchestra
Hrají
Aliocha Schneider, Agathe Bonitzer, Marisha Triantafyllidou, Argyris Xafis, Wolfgang Michael
Původní název
Musik
Anglický název
Music
Rok
2023
Země
Německo, Francie, Řecko, Srbsko
Jazyk
EL, DE, EN
Titulky
CZ
Stopáž
109 min
Žánr
Drama
Přístupnost
15+
Datum premiéry
16. 11. 2023
CZ Distributor
Film Europe
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

IndieWire
„Rafinovaná forma a nekompromisní záměr, formálně nesmírně působivý film.“
Více
Variety
„Vynikající příklad toho, jak film díky svým zvláštním schopnostem dokáže přesahovat své vizuální i zvukové limity."
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím