Be2Can / Filmy / Leonora addio
Leonora addio
Pustit na Edisonline
Berlinale
Hlavní soutěž
2022
Tři surrealistické pohřby se prolínají s vraždou sicilského přistěhovaleckého chlapce v Brooklynu.
Tři roky po ztrátě svého bratra Vittoria, se kterým sdílel celou svou kariéru, se Paolo Taviani vrací k dílům Luigiho Pirandella, jehož díla bratrská dvojice již dříve adaptovala, a to v letech 1984 (Kaos) a 1998 (Ty se směješ). V souladu s vizí sicilského dramatika není film vůbec tím, čím se zdá být. Název sice může pocházet z novely z roku 1910, ale po žárlivosti protkané zápletce této knihy není ani stopa. Místo toho se pozornost soustředí na samotného Pirandella, respektive jeho popel, který je převezen z přeplněného pohřebiště ve fašistickém Římě na místo jeho současného trvalého odpočinku na Sicílii. S filmem se vydáváme na cestu, která nás provede poválečnou Itálií a jejími zfilmovanými vzpomínkami díky záběrům z filmových týdeníků, amatérských filmů a fragmentům neorealismu. Poté, co ve filmu Leonora addio pohřbíme mistra, snímek přeřadí rychlost z road movie na filmovou adaptaci, kdy si vybere jiný Pirandellův příběh – konkrétně ten poslední, napsaný krátce před jeho smrtí v roce 1936. Od rozloučení s titulem až po jeho návrat k posledním slovům spisovatele. Je těžké nebrat toto dílo – tak svobodné, a přesto tolik součástí světa Tavianiho – jako dojemné bratrské rozloučení. Dílo, které stejně jako v roce 2012 vítěz Zlatého medvěda Caesar musí zemřít, opět využívá kinematografii k tomu, aby napomohl literatuře a historii promluvit.

Paolo Taviani


Paolo Taviani (1931) se narodil v San Miniato v Itálii. Od roku 1954 natáčel hrané a dokumentární filmy spolu s bratrem Vittoriem Tavianim, oba psali i scénáře. Za film Padre padrone získali Zlatou palmu v Cannes a Zvláštní cenu poroty za film Noc svatého Vavřince. V roku 1986 jim byl v Benátkách udělen Zlatý lev za celoživotní dílo. Filmy The Subversives, Skřivánčí dvůr nebo Caesar musí zemřít se promítaly v Berlinale, za poslední jmenovaný získali Zlatého medvěda. Soukromá záležitost (2017) byl jejich posledním společným filmem.

Režie
Paolo Taviani
Scénář
Paolo Taviani
Střih
Roberto Perpignani
Kamera
Paolo Carnera, Simone Zampagni
Zvuk
Andrea Malavasi
Hudba
Nicola Piovani
Hrají
Fabrizio Ferracane, Matteo Pittiruti, Dania Marino, Dora Becker, Nathalie Rapti Gomez, Claudio Bigagli, Roberto Herlitzka
Původní název
Leonora addio
Anglický název
Leonora addio
Rok
2022
Země
Itálie
Jazyk
IT
Titulky
CZ
Stopáž
90 min
Žánr
Drama
Přístupnost
15+
Datum premiéry
06. 10. 2021
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

Hollywood Reporter
„Zvláštní a lákavá kuriozita, která ukazuje umělce uzavírajícího sedmou dekádu své kariéry se smutkem a nostalgií, ale také s houževnatým duchem.“
Více
Cineuropa
„S lehkostí starého mistra vzdává hold Luigimu Pirandellovi, svému mládí, své zemi a jejímu filmu.“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím