Be2Can / Filmy / Můžeme být také mrtví
Můžeme být také mrtví
Pustit na Edisonline
Berlinale
Perspektive Deutsches Kino
2022
Věžák na okraji lesa probouzí v lidech naději, že se připojí k jeho obyvatelům, protože je jednou z posledních bašt civilizace v rozpadajícím se světě.
Je to sice jen věžák na okraji lesa, ale z výrazu tváří lidí, kteří doufají, že se stanou jeho obyvateli, je patrné, že jde o jednu z posledních bašt civilizace v rozpadajícím se světě. Žít zde v ochraně před nebezpečným prostředím je cílem všech. Když však zmizí správcův pes, rozšíří se mezi obyvateli iracionální strach. Bezpečnostní pracovnice Anna apeluje na rozum a začne po zvířeti pátrat. Mezitím se její dcera Iris zamkne v koupelně. Je přesvědčena, že díky svému „zlému oku“ je za zmizení psa zodpovědná ona sama. Když nově vzniklá hlídková skupina požaduje přísnější bezpečnostní opatření a obnovení testu vhodnosti pro všechny obyvatele, začne se Anna obávat o své právo zůstat. V celovečerním debutu Natalie Sinelnikovové poskytuje mikrokosmos výškové budovy kulisy pro nadčasový dystopický experiment. V centru filmu je síla strachu – sebereplikujícího se systému, který dokáže rozbít sociální soudržnost a již dlouho diktuje současné společenské a politické diskurzy.

Natalia Sinelnikova


Natalia Sinelnikova se narodila v roce 1989 v Petrohradě a jako sedmiletá s rodinou emigrovala do Německa. V roce 2013 absolvovala kulturní studia na Univerzitě v Hildesheimu, kde se věnovala především fotografii a divadlu. Od října 2013 studuje filmovou režii na Filmové univerzitě Konrada Wolfa v Babelsbergu (Postupim). Její absolventský film Plačící vrby měl premiéru na Moskevském festivalu židovského filmu a promítal se na různých mezinárodních festivalech. V roce 2016 byla členkou poroty debutového filmu na Festivalu východoevropského filmu v Chotěbuzi a v roce 2021 byla součástí Akademie ZFF na filmovém festivalu v Curychu. Natalia je členkou sítě židovských umělců Dagesh. Film Můžeme být také mrtví je jejím celovečerním debutem.

Scénář
Viktor Gallandi, Natalia Sinelnikova
Střih
Evelyn Rack
Kamera
Jan Mayntz
Zvuk
Michael Kondaurow, Colin Shaw
Hudba
Michael Kondaurow, Maxi Menot
Hrají
Ioana Iacob, Pola Geiger, Jörg Schüttauf, Siir Eloglu, Susanne Wuest, Knut Berger, Moritz Jahn
Původní název
Wir könnten genauso gut tot sein
Anglický název
We Might As Well Be Dead
Rok
2022
Země
Německo, Rumunsko
Jazyk
GER, PL
Titulky
CZ
Stopáž
94 min
Žánr
Drama, Fantasy, Komedie
Přístupnost
15+
Datum premiéry
19. 10. 2023
CZ Distributor
Film Europe
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

Cineuropa
„Podivné společenství komunitně žijících lidí jako satira na západoevropskou morálku.“
Více
Screen Daily
„Dystopická satira o tom, jak současný svět opouští racionální diskurz a podléhá paranoidnímu tribalismu.“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím