Be2Can / Filmy / Předtím, nyní a poté
Předtím, nyní a poté
Pustit na Edisonline
Berlinale
Nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli
2022
Nana, něžná a krásná mladá žena, uniká před násilnou protikomunistickou čistkou. Poté žije spokojeně jako druhá manželka bohatého Sundanese, ale v jejích snech se minulost znovu vynoří.
Šedesátá léta byla v Indonésii obdobím dramatických politických změn a nepokojů, kdy Suhartův puč svrhl Sukarna a vedl k násilným protikomunistickým čistkám. Nana, něžná a krásná mladá žena, byla touto situací těžce zasažena. Její manžel byl unesen a odvezen do pralesa. Přestože se jí podařilo uprchnout před vůdcem gangu, který ji chtěl přinutit, aby si ho vzala, tento incident stál jejího otce život a ji přivedl do chudoby. O několik let později žije v pohodlí jako druhá manželka bohatého sundanského muže a má služebnou, která jí pomáhá přizpůsobit se novému prostředí. Ve snech se jí však znovu vynořuje její minulost. Elegantní režie Kamily Andini účinně přejímá pohled hlavní hrdinky a začleňuje její trauma do filmového vyprávění. Tajnůstkářská Nana, kterou s jemností hraje Happy Salma, si zřejmě nikdy není zcela jistá manželovou smrtí a její vzpomínky nejsou, možná pro její vlastní dobro, vždy úplné. Tato nejednoznačnost je základem filmu a v kombinaci se svěží kamerou a hlubokým smyslem pro nostalgii činí z Nany elegický zázrak. V jeho srdci se ukrývá nečekané ženské přátelství, které působí jako záchranné lano uprostřed moře protivenství zapříčiněného brutalitou mužů.

Kamila Andini


Kamila Andini (1986) se narodila v indonéské Jakartě, vystudovala sociologii a mediální umění na Deakin University v australském Melbourne. Její filmy se zaměřují na sociokulturní témata, genderovou nerovnost a environmentální otázky. Režijním debutem Zrcadlo nikdy nelže o životě indonéských mořských nomádů se dostala na Berlinale Generation 2012. Její druhý celovečerní film Viděné a neviděné získal v roce 2018 Grand Prix mezinárodní poroty Generation Kplus a teenagerské drama Yuni bylo v roce 2021 oceněno Cenou platformy na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu.

Režie
Kamila Andini
Scénář
Kamila Andini, Ahda Imran
Střih
Ahmad Fesdi Anggoro
Kamera
Batara Goempar
Zvuk
Trisno
Hudba
Ricky Lionardi
Hrají
Happy Salma, Laura Basuki, Arswendy Bening Swara, Ibnu Jamil
Původní název
Nana
Anglický název
Before, Now & Then
Rok
2022
Země
Indonézie
Jazyk
INDONESIAN
Titulky
CZ
Stopáž
103 min
Žánr
Drama
Přístupnost
15+
Datum premiéry
11. 5. 2023
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

Variety
„Estetický rozkvět... prozrazuje vliv Wong Kar-Waie na film a povyšují ho z obyčejného festivalového filmu na opojný smyslový zážitek.“
Více
Hollywood Reporter
„Precizně vybroušený, emocionálně laděný příběh jedné ženy, která prochází krizí středního věku na indonéském venkově v 60. letech 20. století.“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím