Be2Can / Filmy / Rebel
Rebel
Pustit na Edisonline
Cannes
Oficiální výběr
2021
Režiséři Adil & Bilall (Mizerové navždy) natočili film Rebel, nesmírně silný a jemný portrét rodiny rozvrácené kvůli budoucnosti malého muslimského chlapce, inspirovaný filmy Požáry a Prorok.
Když se Kamal rozhodne změnit svůj život k lepšímu, odjede z Belgie pomáhat obětem války v Sýrii. Po příjezdu je však donucen přidat se k milicím a zůstane uvězněn v Rakce. Doma se jeho mladší bratr Nassim rychle stane snadnou kořistí radikálních verbířů, kteří mu slíbí, že se s bratrem opět setká. Jejich matka Leila bojuje, aby ochránila to jediné, co jí zbylo: svého nejmladšího syna. Film vykresluje portrét doby, kterou oba tvůrci zažili na vlastní kůži – období, které předcházelo vzniku Islámského státu, kdy se mnoho Belgičanů s marockými kořeny vydalo na cestu do Sýrie. Někteří z nich se po příjezdu přihlásili do organizací a byli zradikalizováni. To byl i případ některých blízkých obou režisérů a právě tuto zkušenost přenášejí kamery Adila El Arbiho a Bilalla Fallaha. „Chtěli jsme ukázat, jak romantický a hrdinský se džihád může na první pohled zdát a jak se náboženství stává zbraní.“

Adil El Arbi, Bilall Fallah


Belgicko-maročtí muslimští filmaři Adil a Bilall na sebe poprvé upozornili v roce 2015 filmem Black, který měl premiéru na filmovém festivalu v Torontu, kde vyhrál sekci Discovery. Jejich dalším pozoruhodným filmem byl kriminální film Gangsta, kterým se Adil a Bilall představili i na festivale v Palm Springs a byli vybráni do užšího výběru "10 režisérů, které je třeba sledovat”. V roce 2020 režírovali film Mizerové navždy s Willem Smithem a Martinem Lawrencem v hlavních rolích, který v kinech po celém světě vydělal více než 426 milionů dolarů.

Scénář
Adil El Arbi, Bilall Fallah, Kevin Meul, Jan van Dyck
Střih
Frédéric Thoraval
Kamera
Robrecht Heyvaert
Zvuk
Nicolas Tran Trong
Hudba
Hannes De Maeyer
Hrají
Lubna Azabal, Ala Riani, Tara Abboud, Issam Messaoudi, Kamal Moummad
Původní název
Rebel
Anglický název
Rebel
Rok
2022
Země
Belgie, Lucembursko, Francie
Jazyk
AR, FR
Titulky
CZ
Stopáž
135 min
Žánr
Akční, Drama, Thriller
Přístupnost
15+
Datum premiéry
13. 7. 2023
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

Slash Film
8/10 „Emocionální nářez.“
Více
That Shelf
„Naprosto úžasný snímek z Cannes 2022.“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím