Be2Can / Filmy / R.M.N.
R.M.N.
Pustit na Edisonline
Cannes
Hlavní soutěž
2022
Nepředpojatá analýza hnacích sil lidského chování v konfrontaci s neznámem, s tím, jak vnímáme druhé a jak se stavíme ke znepokojivé budoucnosti – od mnohokrát oceněného režiséra Cristiana Mungiu.
Po odchodu z práce v Německu se několik dní před Vánocemi vrací Matthias do své mnohonárodnostní transylvánské vesnice. Chce se více zapojit do výchovy svého syna Rudiho, který byl příliš dlouho svěřen do péče matky Any, a zbavit chlapce nevyřešených obav, které se ho zmocnily. Stará se o svého otce Ottu a také touží vidět svou bývalou milenku Csillu. Přijetí několika nových dělníků do malé továrny, kterou řídí Csilla, naruší klid komunity a dospělé začnou svírat skryté obavy. Přes tenkou slupku zdánlivého porozumění a klidu vyplouvají na povrch frustrace, konflikty a vášně.

Cristian Mungiu


Rumunský režisér Cristian Mungiu se narodil v roce 1968 ve městě Iaşi. Jeho filmový debut Západ měl v roce 2002 premiéru v rámci Directors’ Fortnight v Cannes a v Rumunsku se stal diváckým hitem. V roce 2007 získal jeho druhý celovečerní film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny v Cannes Zlatou palmu, následně ceny Evropské filmové akademie za nejlepší film a režii. Mungiu se do Cannes vrátil v roce 2009 jako scénárista, producent a spolurežisér kolektivního filmu Příběhy zlatého věku (Amintiri din epoca de aur) a v roce 2012 jako scénárista a režisér s filmem Na druhé straně kopců, oceněným za nejlepší scénář a nejlepší herecké výkony. Zkouška dospělosti byl jeho pátý film uvedený v Cannes 2016, za který dostal cenu za nejlepší režii.

 

Sledujte film Cristiana Mungia Na druhé straně kopců na Edisonline.

Scénář
Cristian Mungiu
Střih
Mircea Olteanu
Kamera
Tudor Vladimir Panduru
Zvuk
Marius Leftãrache
Hrají
Marin Grigore, Judith State, Macrina Barladeanu, Orsolya Moldován, Rácz Endre, József Bíró, Andrei Finti
Původní název
R.M.N.
Anglický název
R.M.N.
Rok
2022
Země
Rumunsko, Francie, Belgie, Švédsko
Jazyk
RO, HU, DE, EN, FR, SIN
Titulky
CZ
Stopáž
125 min
Žánr
Drama
Přístupnost
15+
Datum premiéry
17. 11. 2022
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

Little White Lies
„Další velmi zvláštní film tohoto mimořádně nadaného a přemýšlivého (a velice rozhněvaného) režiséra.“
Více
Hollywood Reporter
„Pronikavé, pomalu se rozvíjející drama, které je vrstevnaté a složité zároveň.“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím