Ryan Keating zve na film Svatý pavouk
Be2Can / Filmy / Svatý pavouk
Svatý pavouk
Pustit na Edisonline
Cannes
Nejlepší herečka
2022
Novinářka sestupuje do temného podsvětí íránského posvátného města Mašhad, kde vyšetřuje sériové vraždy sexuálních pracovnic takzvaným „Pavoučím zabijákem“, který věří, že zbavuje ulice od hříšníků.
V noci řádí v Mašhadu sériový vrah, který láká oběti do své sítě. Zabíjí ženy, prostitutky. Zatímco policie zločiny ignoruje, Rahim, novinářka z Teheránu, bloudí temnými čtvrtěmi svatého města a hledá pravdu. Holy Spider je natočen podle skutečné události, přičemž název filmu odkazuje na přezdívku sériového vraha. V roce 2001 Saeed Hanaei zabil ve městě Mašhad šestnáct prostitutek, protože je považoval za "nečisté“. Jeho soudní proces vyvolal v Íránu velký rozruch, a to nejen kvůli hrůznosti toho, co se stalo, ale také proto, že některá média a konzervativní skupiny z něj udělaly hrdinu.

Ali Abbasi


Scénárista a režisér Ali Abbasi se narodil v roce 1981 v Íránu a po ukončení studia v Teheránu se přestěhoval do Stockholmu, kde vystudoval architekturu. Poté studoval režii na Dánské národní filmové škole a zakončil ji v roce 2011 krátkým filmem M for Markus. Jeho celovečerní debut Shelley měl premiéru na Berlinale v roce 2016 a uveden byl rovněž v USA. Nejznámějším jeho filmem je Tina a Vore z roku 2018, který měl premiéru v Cannes, kde vyhrál sekci Un Certain Regard. Film byl vybraný jako švédsky kandidát na Oscara a uvedený na plátna v mnoha zemích, získal Dánskou filmovou cenu a nominace na tři Evropské filmové ceny včetně cen za nejlepší režii, nejlepší scénář a nejlepší film. V současnosti natáčí televizní adaptaci videohry The Last of Us pro HBO v Kanadě.

 

Sledujte film Aliho Abbasiho Tina a Vore na Edisonline.

Režie
Ali Abbasi
Scénář
Ali Abbasi, Afshin Kamran Bahrami
Střih
Olivia Neergaard-Holm, Hayedeh Safiyari
Kamera
Nadim Carlsen
Zvuk
Rasmus Winther Jensen
Hudba
Martin Dirkov
Hrají
Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani, Forouzan Jamshidnejad, Sina Parvaneh, Nima Akbarpour
Původní název
Holy Spider
Anglický název
Holy Spider
Rok
2022
Země
Dánsko, Německo, Švédsko, Francie
Jazyk
PER
Titulky
CZ
Stopáž
116 min
Žánr
Drama, Krimi, Thriller
Přístupnost
15+
Datum premiéry
10. 11. 2022
Pustit na Edisonline

Trailer

Ohlasy v médiích

Screen International
„Fanoušci drsných kriminálních dramat si přijdou na své.“
Více
Daily Telegraph
„Film je hluboce přesvědčivý, profesionálně natočený a zcela záměrně děsivý.“
Více
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím