Be2Can / Be2Can zná své vítěze a pokračuje v ozvěnách!
Be2Can zná své vítěze a pokračuje v ozvěnách!

Jubilejní desátý ročník Be2Can je za námi, výrazné filmy ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes však ještě rozhodně neopouští kina! Ozvěny festivalu se konají až do konce listopadu v mnoha dalších kinech po celé České republice, v Praze je to např. kino Edison Filmhub, Kavalírka, Dlabačov nebo Mat, mimo Prahu pak např. kino Svět v Hodoníně, , Středisko Citadela v Litvínově, Biograf Český ráj v Jičíně, kino Hvězda v Uherském Hradišti, kino Metro 70 v Prostějově,  nebo kino Miloše Formana v Čáslavi. Všechna tato kina tak možní divákům shlédnout inovativní a provokativní festivalové filmy, a to některé ještě předtím, než vejdou do široké kinodistribuce.

Součástí ozvěn budou i filmy, které ocenila porota z řad studentů, jejíž součástí byli studenti z různých kateder FAMU a FAMU international. V kině Edison Filmhub tato porota rozdala cenu za nejlepší film, kterou získal hraný debut Saint Omer Alice Diop, který byl uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde vyhrál Velkou cenu poroty a cenu za nejlepší debut.

 

Jak popsala snímek porotkyně Terézia Halamová, studentka katedry režie:  „Film Saint Omer je útrpným rozjímaním o prisťahovaleckej skúsenosti ženy, ktorý stavia matku pred súd a divákov do porotnej lavice, aby našli ľudskosť v neľudskom. Režisérka sa prostredníctvom sofistikovane budovanej štruktúry príbehu a postáv neustále zahráva s pojmom „obeť“ a núti diváka opakovane spochybňovať svoj postoj… Strhujúce súdne konanie sa dotýka rasovej, triednej, rodovej aj kultúrnej problematiky bez potreby poučovať, ale naopak empaticky pochopiť.“

 

Cenu za nejlepší režii získala Molly Manning Walker za film Jak mít sex, který se dočkal ocenění i na festivale v Cannes hlavní cenou v sekci Un Certain Regard. Jak popsala Hermína Peričová, porotkyně Be2Can a zároveň studentka katedry scenáristiky a dramaturgie: "Debutový snímek Molly Manning Walker, který se vyznačuje neotřelým a velmi plastickým vyobrazením světa a jeho postav nás očaroval svou upřímností a jasnou vizí. Snímek reflektuje velmi důležité a tabuizované téma znásilnění. Ukazuje, jaké následky může mít nátlak společnosti. Stejně tak význam komunity, sexuální výchovy a ohleduplnosti. Oceňujeme režisérčinu práci s herci, kompaktní příběh i sugestivní obraz."

Za nejlepší scénář porota ocenila bratry Dardennovy, kteří spolu natočili sociálně kritické drama Tori a Lokita. Tíživý snímek o dvojici nezletilých afrických uprchlíků, kteří čelí krutým podmínkám ilegální imigrace, snímek získal také Speciální cenu festivalu k 75. výročí MFF Cannes 2022.

 

Proč porota vybrala právě Tori a Lokitu okomentoval člen poroty Andrés Botero, student oboru kamery (CINKK). "Cena za nejlepší scénář k filmu Tori a Lokita je zaslouženým uznáním za výjimečný způsob vyprávění. Scénář brilantně zachycuje nuance vztahu mezi hlavními postavami Torim a Lokitou, a to pomocí autentických dialogů, které diváky doslova vtáhnou do jejich boje o přežití. Drama, napětí a morální dilemata se snoubí v rámci poutavého vyprávění, které citlivě a s nadhledem zkoumá naléhavá společenská témata, jako je imigrace a vykořisťování.

 

Ve filmu Tori a Lokita bratři Dardennové prokázali svou jedinečnou schopnost vytvořit scénář, který nejen zaujme, ale slouží také jako platforma pro zvyšování povědomí o zásadních společenských problémech. Jejich vypravěčská prozíravost, emocionální hloubka a důkladný společenský komentář tomuto snímku právem vynesly cenu za nejlepší scénář."


Ocenění za nejlepší herecký výkon si odnesla Mia McKenna-Bruce, který předvedla ve filmu Jak mít sex. Zdůvodnění poroty poskytla Barbora Podškubková, studentka katedry produkce. "Po dlouhé debatě jsme se rozhodli udělit toto ocenění herečce, jejíž výkon byl autentický, silný a působil uceleně vzhledem k dalším postavám ve filmu. Vítězkou této kategorie se stává herečka Mia McKenna-Bruce, která ztvárnila roli Tary ve filmu Jak mít sex. Její herecký výkon byl stejně výrazný jako samotný název filmu.

 

Jako porota oceňujeme, že jsme se i bez dialogů dokázali vcítit do jejího emočního stavu, v čemž nám pomáhaly zejména detailní záběry její tváře. Oceňujeme také to, s jakou lehkostí se herečka dokázala proměnit z dívky užívající si několikadenní party do člověka řešícího tak křehké téma jako je konsent, vnitřní bolest a zmatení."

Zvláštní cena poroty putovala snímku Disco Boy. “Formálne inovatívny celovečerný debut Disco Boy nás zaujal svojou výraznou obrazovou aj zvukovou štylistikou, v ktorej ťaží zo vzájomných kontrastov obrazu aj zvuku, ako aj z manipulácie filmového času a priestoru. Vonkajšie konflikty hlavného hrdinu Alexeja sú v tomto filme upozadené na úkor tých vnútorných, ktoré diváka vťahujú prostredníctvom gradujúceho sound-designu a postupne spolu s hlavnou postavou pocitovo upadá do tranzu.

 

Oceňujeme inovatívny prístup k témam identity, migrácie a kolonializmu prostredníctvom vyprázdnenej narácie podporenej výrazným formalizmom, v ktorom sa z realistického zobrazovania postupne stáva abstraktné magické snenie," popsal přínos vizuálně pozoruhodného díla porotce Valér Futej, student střihové skladby.

Vybrané snímky, které byly součástí Be2Can, mohou diváci vidět v ozvěnách festivalu, které se budou konat v následujících kinech a termínech:

Kino Edison Filmhub (17. 10.–29. 10. 2023)
Kino Svět (9.–12. 11.2023)
Kino Kavalírka (14.–27. 10. 2023)

Středisko Citadela (7.–28. 11. 2023)

Biograf Český ráj (17. 10 – 28. 11. 2023)
Kino Hvězda (17. 10. – 21. 11. 2023)
Kino Metro (24.–29. 10. 2023)
Kino Dlabačov (10.–31. 10. 2023)
Kino Miloše Formana (18. 10. – 30. 11. 2023)
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím