Be2Can / Nabitý ročník Be2Can uvede přes dvacítku premiér
Nabitý ročník Be2Can uvede přes dvacítku premiér

Praha, 15.9. 2022 - Filmová přehlídka Be2Can, která každoročně nabízí dramaturgicky vytříbený výběr toho nejvýraznějšího z festivalů Berlinale, Benátky a Cannes, letos představí 21 premiér. Devátý ročník přehlídky se odehraje od 5. do 12. října 2022 v kinech Lucerna, Edison Filmhub, Cinema City Slovanský dům a přes 30 dalších po celé republice. Teď Be2Can představuje tipy na snímky, které by divákům neměly uniknout.

Devátý ročník nabité přehlídky toho nejvýraznějšího z festivalových filmů Be2Can zahájí Poslední střih režiséra Michela Hazanaviciuse, stejně tak, jako tomu bylo na letošním Cannes. Diváci budou moct sledovat zábavnou a inovativní poctu filmařskému řemeslu zahrnující zombie apocalypsu, a to od režiséra oscarového filmu Umělec (2011). 

 

“Pro devátý ročník Be2Can jsme, jako každý rok, hledali takové snímky, které vytvářejí nové formy komunikace. Filmy, které ohýbají filmový jazyk do nových, nestandardních a možná proto nepříjemných poloh. Filmy, které provokují dialog s publikem, ve kterých rezonují společenská témata, a je jim nasloucháno,” popisuje cestu k letošnímu výběru kreativní ředitel Film Europe Dominik Hronec. 


Mezi výrazná jména na přehlídce patří Carla Simón. Režisérka filmu Alcarràs, letošního Zlatého medvěda z Berlinale, sleduje osud rodiny sběračů broskví, jejichž letošní úroda může být ta poslední.


Dialog ohledně celosvětově rezonujícího tématu ilegálních interupcí povede Be2Can Zlatým lvem z minulého ročníku Benátek, a to snímkem Událost režisérky Audrey Diwan, adaptací autobiografického románu A. Ernauxové. Mezi dalšími filmy s literární předlohou se objeví Chlapec z Nebe Tarika Saleha. Snímek oceněný v Cannes za nejlepší scénář zavede diváky na univerzitu Al-Azhar v Káhiře, kde se po smrti Velkého imáma odkrývá realita korupce snoubená s okázalostí víry. 


Na programu nebude chybět ani snímek Pacifiction, umístěný v hlavní soutěži letošního Cannes, který působí nenápadně, ale skrytou naléhavostí vykresluje napětí mezi původním obyvatelstvem Francouzské Polynésie a francouzskou správou ve stínu obnovení atomových testů. Albert Serra tak ve snímku kriticky studuje anatomii aktuální politiky, se všemi možnostmi, hrozbami a nejistotami.


Be2Can také přitáhne pozornost k silnému hlasu rumunské nové vlny, když uvede snímek R.M.N. držitele Zlaté palmy Cristiana Mungiuna, vrstevnou analýzu chování uzavřené komunity při střetu s nevyhnutelnou globalizací. Z žánru kriminálního dramatu bude k vidění Svatý Pavouk Aliho Abbasiho, oceněný v Cannes za nejlepší ženský herecký výkon. Ve filmu inspirovaném skutečnými událostmi diváci s hlavní postavou reportérky sestoupí do íránského podsvětí sexuálního byznysu za Pavoučím zabijákem, který, spolu s konzervativními skupinami, vnímá svoje jednání jako hrdinské. 

Současný pohled na francouzskou společnost v rámci přehlídky Be2Can předvedou Krvavé pomeranče Jean-Christophea Meurisse, černou komedii, které není nic svaté a vytáhne z postav to nejhorší.

Nejvíce vizuálně opojný zážitek, a zároveň nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli na Berlinale 2022, přinese estetika filmu Předtím, nyní a poté Kamily Andini, příběh indonéské ženy šedesátých let, vyrovnávající se s minulostí, která se v její paměti až příliš ochotně ohýbá.

Nakonec na Be2Can diváci uvidí i snímek, který vyhrál cenu poroty letošního Berlinale, a to drama z mexického venkova, ve kterém případ pohřešované osoby svede dohromady cestu tří žen, s názvem Diamantový plášť.

Kontakt pro média

Denisa Nováková

Marketing and PR Manager

denisa.novakova@filmeurope.cz
+420 608 636 339
V Jámě 1, 110 00, Praha
filmeurope.cz
edisonfilmhub.cz

O projektu Be2Can
Přehlídka oceňovaných filmů ze tří nejprestižnějších světových festivalů – z Berlína, Benátek a Cannes. Cílem je dostat k divákům filmy, které nabízejí vhled do aktuálního festivalového dění a v běžné distribuci chybí. Devátý ročník představí nejširší nabídku filmů ve své historii, a to rovnou dvacet festivalových snímků, které uvede od 5. do 12. října 2022 v kinech Lucerna, Edison Filmhub a 32 dalších po celé ČR.

Kompletní seznam filmů na programu Be2Can:
Alcarràs (Carla Simón)
Poslední střih (Michel Hazanavicius)
Chlapec z nebe (Tarik Saleh)
Událost (Audrey Diwan)
Kousek nebe (Michael Koch)
R.M.N. (Cristian Mungiu)
Krvavé pomeranče (Jean-Christophe Meurisse)
Svatý pavouk (Ali Abbasi)
Pacifiction (Albert Serra)
Blízko (Lukas Dhont) - půjde o jedinou exkluzivní projekci v rámci Edison Filmhubu
Rebel (Adil El Arbi, Bilall Fallah)
Neuvěřitelné, ale pravdivé (Quentin Dupieux)
JFK: Návrat za zrcadlem (Oliver Stone, Ibrahim Hamdan)
Černé Brýle (Dario Argento)
Předtím, nyní a poté (Kamila Andini) 
V prach se navrátíš (Li Ruijun)
Takové to léto (Denis Côté)
Leonora Addio (Paolo Taviani)
Rimini (Ulrich Seidl)
Diamantový plášť (Natalia López)
Casablanca Beats (Nabil Ayouch)
30. 9. 2023
Sbíráme cookies, abychom lépe nastavili služby webu. Souhlasem nám umožníte získat anonymizovaná statistická data. Více najdete zde. Děkujeme!
Ne
Souhlasím